ЦСКА постигна първа победа за сезона при новия си треньор Томислав Стипич, след като надигра Хебър Пазарджик с резултат 3:1 в единствения двубой от съботната програма на втория кръг в efbet Лига. На Националния стадион „Васил Левски“ в столицата Станислав Шопов откри в 18-ата, а Марселино Кареасо удвои в 43-ата минута. Георги Чорбаджийски пък оформи класиката с дебютния си гол за "червените" в 81-ата минута. Набил Макни върна едно попадение за гостите в 83-ата минута, с което бе оформен и крайния резултат.

Снимки: Startphoto.bg
77 снимки

"Червените" напълно заслужено стигнаха до първите си три точки през кампанията, след като бяха отбора, който контролираше темпото, постоянно пресираше и атакуваше, най-вече преди почивката, когато удариха и греда чрез Тобиас Хайнц. Хебър, от своя страна, показаха някои добри неща, най-вече през втората част, но се вижда, че тимът от Пазарджик има още върху какво да работи.

ЦСКА събра първи три точки за сезона след загубата от Лудогорец в първия кръг, докато Хебър остава без актив след втората си поредна загуба. В следащия кръг "червените" гостуват на новака Спартак Варна, а "гробарите" приемат Славия, макар че все още не е ясно къде отборът от Пазарджик ще играе домакинските мачове в близко време заради лошия терен на стадион "Георги Бенковски".

85 снимки

Старши треньорът на ЦСКА - Томислав Стипич, реши да направи само една промяна в сравнение с играчите, които започнаха в първия кръг при загубата от Лудогорец в Разград. Тя бе свързана със Станислав Шопов, който замени контузения Петко Панайотов. На вратата бе Иван Дюлгеров, а в защита действаха Тибо Вион, Лумбард Делова, Християн Петров и Сейни Санянг. Като опорен полузащитник беше позициониран Марселино Кареасо. Пред него бяха разположени Улаус Скаршем, капитанът Джонатан Линдсет, Шопов и Тобиас Хайнц. Атаката бе водена от Георги Чорбаджийски.

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

На трибуните на Националния стадион бяха новото попълнение на ЦСКА Джейсън Локило и вратарят Густаво Бусато, който все още изтърпява наказание заради червен картон в края на миналия сезон.

Още в четвъртата минута се стигна до спорна ситуация в наказателното поле на домакините. Сейни Санянг рискува да извърши нарушение и да подари дузпа на съперника при наглед безобидна ситуация. Защитникът дръпна и удари с ръка Атанас Кабов, макар че топката бе далеч и от двамата, а съдията Иво Андреев не посочи бялата точка, като мотивира решението си с факта, че играчът на Хебър се е ударил в ръката на Санянг.

Три минути по-късно Тибо Вион шутира от около 30 метра, но вратарят Петър Дебърлиев докосна топката и тя излезе в корнер. След неговото изпълнение Тобиас Хайнц опита остро центриране отляво в наказателното поле, което, обаче не беше засечено от нито един футболист.

ЦСКА откри резултата в 18-ата минута след първата си по-опасна атака. Тибо Вион изведе по отличен начин капитана Джонатан Линдсет отдясно в наказателното поле зад защитата на Хебър. Норвежецът пък центрира на първа греда за Станислав Шопов, който засече топката с десния крак, която пък рикошира в Олексий Збун и излъга Петър Дебърлиев, за да попадне в мрежата му – 1:0. Попадението беше прегледано със системата ВАР за евентуална засада на Линдсет, но в крайна сметка голът бе зачетен.

В 24-ата минута "червените" бяха близо до удвояването на резултата. Тобиас Хайнц нанесе отличен изстрел от пряк свободен удар под ъгъл отляво на наказателното поле, като топката беше насочена към горния ляв ъгъл на Дебърлиев, който бе заел точна позиция и изби.

Натискът на столичани се усили и три минути по-късно отново имаха шанс за попадение. Лумбард Делова намери с хубав пас Георги Чорбаджийски в половината на Хебър, който с едно докосване комбинира с Шопов. Той пък след това намери Джонатан Линдсет, който нанесе силен изстрел в наказателното поле, но бе блокиран от играч на Хебър и топката излезе в корнер. От последвалия ъглов удар топката бе подадена към Хайнц, който опита центриране отляво, а топката „кацна“ на напречната греда.

В 29-ата минута гостите от Пазарджик сбъркаха при изнасянето на топката, която беше пресечена от Линдсет, а той веднага изведе Хайнц в празно пространство зад защитата на Хебър. Норвежецът напредна отляво в наказателното поле и стреля към вратата, но недостатъчно силно и Дебърлиев спаси и улови топката.

В 42-ата минута Атанас Кабов реши да стреля от около 25 метра, като го направи добре, но топката премина малко над напречната греда на Иван Дюлгеров в аут. Това бе и първи удар на гостите в мача.

ЦСКА удвои аванса само минута след това. След центриране отдясно в наказателното поле Линдсет бе изпреварен, а удар на Георги Чобраджийски – блокиран. Топката беше изчистена, пред пеналтерията, където Линдсет остави за Кареасо, който шутира прекрасно с левия крак от дъгата пред наказателното поле и намери неспасяемо долния ляв ъгъл на Дебърлиев – 2:0.

"Червените" можеха да стигнат и до трети гол във втората минута от добавеното време. След дълго подаване Улаус Сакршем отигра с глава на границата на наказателното поле, вратарят Дебърлиев обаче бе излязъл и парира. Последваха два удара на Сейни Санянг, първият блокиран отново от Дебърлиев, а вторият изчистен точно пред голлинията от играч на Хебър.

Първата интересна ситуация за вторат част дойде в 58-ата минута е бе на сметката на ЦСКА. Георги Чорбаджийски напредна през центъра и нанесе коварен удар от сериозна дистанция, но Петър Дебърлиев успя да избие в корнер.

В 64-ата минута дебют с червената фланелка направи Иван Тасев, който замени на левия фланг Тобиас Хайнц. На терена се появи още и Петко Панайотов, който замени един от голмайсторите Станислав Шопов.

Четири минути по-късно Чорбаджийски бе изпуснат от отбраната на Хебър и нанесе удар с глава след центриране на Линдсет отдясно, който Дебърлиев улови, но така или иначе бе вдигнат флаг за засада. След още 60 секунди Улаус Скаршем влезе отляво в наказателното поле и остави за Иван Тасев, който дриблира в наказателното поле на гостите и отправи удар след завъртане на 180 градуса, но в аут.

В 75-ата минута Георги Чорбаджийски пропиля страхотна възможност да реализира трето попадение за „червените“ в срещата. Нападателят бе изведен с дълго извеждащо подаване от Лумбард Делова, овладя добре топката и озова сам срещу Дебърлиев, след което го преодоля и стреля към опразнената врата, но Мартин Михайлов съумя да блокира малко пред голлинията.

В 81-ата минута Георги Чорбаджийски оформи класиката с първия си гол за „червените“! Християн Петров пресече подаване и пусна за Марселино Кареасо, който напредна през центъра и изведе добре младия нападател, който нанесе елегантен удар с десния крак и реализира първото си попадение за първия отбор на ЦСКА - 3:0.

Само две минути по-късно Хебър върна едно попадение. След бързо изпълнен тъч на Атанас Кабов топката стигна до Кристиан Андонов, който навлезе в наказателното поле, след което намери Набил Макни. Тунизиецът пък финтира Християн Петров и с левия крак нанесе диагонален удар към горния ляв ъгъл на Дюлгеров за 3:1.

Две минути преди края на редовното време Иван Тасев успя да задържи добре топката пред наказателното поле и тя стигна до Улаус Скаршем вътре в него, а норвежецът я прати от близка дистанция в мрежата, но попадението не бе признато заради засада.

В първата минута от добавеното време на двубоя Милен Гамаков нанесе удар от воле след разбъркване в наказателното поле на ЦСКА, но Християн Петров блокира и топката излезе в първи корнер за тима от Пазарджик. 60 секунди по-късно тново Гамаков се пробва, този път, от над 20 метра, но далеч по-неточно.

ЦСКА имаше още една възможност за четвърти гол в третата минута от добавеното време, когато Иван Тасев направи добър пробив отляво в наказателното поле на Хебър и нанесе удар от малък ъгъл, с който Петър Дебърлиев блокира в корнер. От ъгловия удар не последва нищо интересно и по този начин "червенит" записаха първа победа за сезона.

FT  | ЦСКА – ХЕБЪР ПАЗАРДЖИК  3:1

1:0 Станислав Шопов 18'

2:0 Марселино Кареасо 43'

3:0 Георги Чорбаджийски 81'

3:1 Набил Макни 83'